nocode movement

"Platformy no-code działają trochę jak klocki LEGO. Dzięki ich użyciu możemy tworzyć interfejs aplikacji (frontend) oraz to, co ma się dziać po stronie serwerów (backend)."

Jak działają platformy no-code

W zależności od tego, którą część akurat tworzymy - proces wygląda odrobinę inaczej. Zasada działania w tym przypadku jest nie tylko bardzo prosta, ale i znacząco ogranicza koszty przedsięwzięcia. Bardzo często stworzenie aplikacji od podstaw wymaga sporych nakładów finansowych oraz konieczności wielogodzinnego programowania skryptów. Rozwiązaniem tego problemu są gotowe komponenty i elementy lowcode. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Koniecznie sprawdź poniższy artykuł!

Nocode – co to takiego?

Zastanawiasz się, czym w praktyce jest nocode movement i jak to działa? To pojęcie w krótkim tłumaczeniu oznacza brak kodu. Jest to zespół narzędzi, pozwalający na tworzenie np. aplikacji biznesowych przy użyciu gotowych elementów i funkcjonalności metodą złap i upuść. Dzięki temu praktycznie każdy z minimalną wiedzą informatyczną jest w stanie zbudować własną aplikację całkowicie od podstaw. Można powiedzieć, iż nocode to aplikacje, które umożliwiają tworzenie innego oprogramowania bez konieczności pisania kodu.

co mozna stworzyc z nocode lowcode

Co można stworzyć przy pomocy technologii nocode? Podpowiadamy!

Lowcode – nocode to narzędzia pozwalające na wygodne tworzenie aplikacji. W ramach tego typu interfejsów możesz wygenerować:

 • startup technologiczny;
 • uruchomić MVP;
 • zaprojektować aplikację, która zautomatyzuje procesy firmowe;
 • i wiele innych elementów…

Pamiętaj, że nocode nie wymaga od użytkownika posiadania wiedzy z zakresu programowania w dowolnym języku programowania. Aplikacje do tworzenia funkcjonalnych programów komputerowych działają na zasadach układania gotowych komponentów w jedną całość.

Dlaczego warto korzystać z oprogramowania lowcode i nocode?

Nocode movement to rozwiązania IT pozwalające na łatwą transformację aplikacji biznesowych i testów oprogramowania. Oznacza to, że bez wiedzy programistycznej można przystąpić do tworzenia funkcjonalnych aplikacji np. w celu sprawdzenia, czy produkt przyjmie się na rynku bez konieczności pokrycia wysokich nakładów finansowych. Do głównych zalet nocode, zaliczamy:

 • prostą obsługę narzędzi do tworzenia oprogramowania;
 • niskie koszty tworzenia aplikacji;
 • szybkość działania;
 • ogólnodostępność;
 • wysoki poziom skalowalności;
 • możliwość rozwoju projektów stworzonych przez system nocode w Software House’ach;
 • i inne…

Można śmiało powiedzieć, że narzędzia nocode to oprogramowanie pozwalające na logiczne tworzenie np. aplikacji biznesowych. Warto jednak wiedzieć, że do sprawnej obsługi systemów lowcode – nocode potrzebna jest, chociażby minimalna wiedza z zakresu technik IT oraz analityczny umysł.

Czy nocode i lowcode to zagrożenie dla programistów?

Zastanawiasz się, czy systemy nocode wyprą tradycyjne sposoby programowania aplikacji i skryptów? Na pewno nie! Nawet najlepsze aplikacje stworzone na podstawie systemów nocode – lowcode wymagają dalszego rozwoju, który możliwy jest wyłącznie z wykorzystaniem wiedzy doświadczonych programistów. Stwierdzenie, iż nocode movement jest zagrożeniem dla programistów i testerów oprogramowania, jest jak najbardziej błędne. Nie ulega jednak wątpliwości, iż nowoczesne sposoby tworzenia aplikacji poprzez narzędzia lowcode to spora wygoda i oszczędność, na jaką decyduje się coraz większa liczba przedsiębiorców.