2 lipca, 2022
Wiele firm i osób prywatnych w dzisiejszych czasach zastanawia się, w jaki sposób zoptymalizować czas pracy oraz koszty podczas tworzenia aplikacji biznesowych i nie tylko. Z pomocą przychodzi system tworzenia oprogramowania nocode.
"Platformy no-code działają trochę jak klocki LEGO. Dzięki ich użyciu możemy tworzyć interfejs aplikacji (frontend) oraz to, co ma się dziać po stronie serwerów (backend)."
W zależności od tego, którą część akurat tworzymy - proces wygląda odrobinę inaczej. Zasada działania w tym przypadku jest nie tylko bardzo prosta, ale i znacząco ogranicza koszty przedsięwzięcia. Bardzo często stworzenie aplikacji od podstaw wymaga sporych nakładów finansowych oraz konieczności wielogodzinnego programowania skryptów. Rozwiązaniem tego problemu są gotowe komponenty i elementy lowcode. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Koniecznie sprawdź poniższy artykuł!
Zastanawiasz się, czym w praktyce jest nocode movement i jak to działa? To pojęcie w krótkim tłumaczeniu oznacza brak kodu. Jest to zespół narzędzi, pozwalający na tworzenie np. aplikacji biznesowych przy użyciu gotowych elementów i funkcjonalności metodą złap i upuść. Dzięki temu praktycznie każdy z minimalną wiedzą informatyczną jest w stanie zbudować własną aplikację całkowicie od podstaw. Można powiedzieć, iż nocode to aplikacje, które umożliwiają tworzenie innego oprogramowania bez konieczności pisania kodu.
Lowcode – nocode to narzędzia pozwalające na wygodne tworzenie aplikacji. W ramach tego typu interfejsów możesz wygenerować:
Pamiętaj, że nocode nie wymaga od użytkownika posiadania wiedzy z zakresu programowania w dowolnym języku programowania. Aplikacje do tworzenia funkcjonalnych programów komputerowych działają na zasadach układania gotowych komponentów w jedną całość.
Nocode movement to rozwiązania IT pozwalające na łatwą transformację aplikacji biznesowych i testów oprogramowania. Oznacza to, że bez wiedzy programistycznej można przystąpić do tworzenia funkcjonalnych aplikacji np. w celu sprawdzenia, czy produkt przyjmie się na rynku bez konieczności pokrycia wysokich nakładów finansowych. Do głównych zalet nocode, zaliczamy:
Można śmiało powiedzieć, że narzędzia nocode to oprogramowanie pozwalające na logiczne tworzenie np. aplikacji biznesowych. Warto jednak wiedzieć, że do sprawnej obsługi systemów lowcode – nocode potrzebna jest, chociażby minimalna wiedza z zakresu technik IT oraz analityczny umysł.
Zastanawiasz się, czy systemy nocode wyprą tradycyjne sposoby programowania aplikacji i skryptów? Na pewno nie! Nawet najlepsze aplikacje stworzone na podstawie systemów nocode – lowcode wymagają dalszego rozwoju, który możliwy jest wyłącznie z wykorzystaniem wiedzy doświadczonych programistów. Stwierdzenie, iż nocode movement jest zagrożeniem dla programistów i testerów oprogramowania, jest jak najbardziej błędne. Nie ulega jednak wątpliwości, iż nowoczesne sposoby tworzenia aplikacji poprzez narzędzia lowcode to spora wygoda i oszczędność, na jaką decyduje się coraz większa liczba przedsiębiorców.